» Czy psy mogą pomóc w nieśmiałości? – artykuł własny dla Wortalu psy24.pl

Dodano: poniedziałek, 27 grudnia 2010 roku, napisał(a): Ela Wydra

Przedstawiam jeden z moich artykułów pisanych dla Wortalu Psy24.pl

To ogromna radość i satysfakcja z możliwości dzielenia się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami z innymi wielbicielami psów. Ufam, że spodobają się Państwu moje teksty.

Elżbieta Wydra, redaktor Wortalu Psy24.pl

Nie ma recepty na miłość, na przyjaźń, na unikanie kłopotów, na zdobywanie sukcesów itp. Każdy z nas jest inny, czego innego oczekuje od życia i co innego może dać od siebie. Nieśmiali ludzie często mają kłopot w najprostszych relacjach z innymi, zamykają się w sobie, czują się samotni.

Być może lekarstwem na samotność może okazać się…pies.

Nie dokonałam tu żadnego odkrycia, bo wszyscy wiemy, że pies zawsze był przyjacielem człowieka. Pominę tu więź, która jest między psem a jego właścicielem. Pragnę podpowiedzieć, że dzięki psu możemy zbliżyć się do innych ludzi, dodać sobie otuchy, poczuć się bezpieczniej.

Nie ważne czy to pies mały czy duży, rasowy czy nie, kupiony z hodowli czy przygarnięty z ulicy. Ważne by poczuć, że jest się komuś potrzebnym, że ktoś na ciebie czeka w domu i pragnie wyjść z tobą na spacer. Spacer to pierwszy krok ku nowemu. W parkach, na podwórkach, na ulicy, psiarze nawiązują kontakty. Tworzą się znajomości, choćby tylko z widzenia, ale z czasem zwykłe „dzień dobry” sprawia dużą przyjemność. Psy rozpoznają się z daleka, ludzie też. Uśmiechają się do siebie, rozmawiają. O swoich psach oczywiście. Nieśmiali właściciele nie muszą wdawać się w dialogi. Wystarczy, że pozwolą swemu psu pobawić się z drugim psem. Szczęśliwe wybiegane psy – to szczęśliwi ich właściciele.

Mając psiego towarzysza wypraw można zmienić się w wytrawnego fotografa. Zrobić mu efektowne zdjęcia, uchwycić emocje, pokazać je potem na psich forach, wziąć udział konkursie psiej gazety, pochwalić się swoją Przyjaźnią. Dać sobie szansę na zdobycie aprobaty i uznania. To powinno dać wiele satysfakcji.

Kto woli spędzać swój czas w zaciszu domowym mając przy sobie futrzastego przyjaciela, może nawiązać znajomość z innymi psiarzami choćby przez internet. To kolejny sposób na zawarcie nowych kontaktów. Psie fora i portale zrzeszają wielu miłośników zwierząt. Można zdobyć mnóstwo ważnych informacji, poradzić się, podzielić własnym doświadczeniami i wreszcie… pochwalić się swoim pupilem.

Zachęcam więc wszystkich, którzy zamykają się w sobie przed innymi ludźmi, by najpierw zaufali…psu. Potem wszystko okaże się łatwiejsze.

Elżbieta Wydra
30.05.2009 r. (do 26.12.2010 r. artykuł przeczytało 712 osób 😉
WWW.PSY24.PL


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress